JavaScript Menu Powered by Milonic

 

JavaScript Menu Powered by Milonic
Haberler


LPG VE DOĞALGAZ ZEHİRLEMEZ,BOĞARAK ÖLDÜRÜR

Bu Haber 3357 defa okundu.
Arkadaþa Gönder

Antalya Büyükşehir Belediyesi Eğitim ve Kurtarma Birim Müdürü Şaban Kibar, "LPG ve doğalgaz zehirsizdir. Bunlara maruz kalan kişi havasız kalır, boğularak ölür. Bir insanın başına poşet geçirip ölmesi gibi bir şey" dedi.

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından, Konyaaltı İlçesi'ndeki Uncalı Meydan Hastanesi'nin personeline deprem, yangın ve çeşitli doğal afetlerle ilgili eğitim verildi. Yaklaşık 2 saat süren eğitime sinevizyon gösterisiyle başlayan Eğitim ve Kurtarma Birim Müdürü Şaban Kibar, hastane veya evlerde karşılaşılacak olağanüstü durumlarda yapılması gerekenleri anlattı.

LPG YA DA DOĞALGAZ ZEHİRSİZDİR

Kibar öncelikle evlerde yaşanacak kazalara değinerek "Kış geliyor. Bu nedenle doğru bilinen bir yanlışı düzeltmek lazım. Banyoda insanlar zehirlenerek ölmez, boğularak ölür. LPG ve doğalgaz zehirsizdir. Bazen bu konuda basında da haberler yanlış çıkıyor" dedi. Banyoya girerken havalandırmanın kapatılmasının büyük bir yanlış olduğunu vurgulayan Kibar, "Banyoya girdiğinizde içeriye yoğun su buharı dolduruyorsunuz. Su buharı dünyada kutlanılan en temiz söndürme maddesidir. Ortamdaki oksijeni yok eder ve yangını söndürür. Ama siz banyoya girerken ne yaptınız, camı ve kapıyı kapattınız. İçerideki su baharı ve gaz dışarı çıkamıyor. Hamamdaki gibi tatlı bir uykuya dalarsınız. Gaz kaçağında da ortamdaki oksijeni bitirir ve havasız ortamda kalan insan tatlı bir uykuya dalar. Yavaş yavaş havasız kalır ve boğularak ölür. Bir insanın başına poset geçirip ölmesi gibi bir şey. Poşet zehirsizdir, insan havasız kaldığı için ölür" şeklinde konuştu.

YANAN TÜPTEN KORKMAYIN

İnsanların bazı bilgileri kulaktan dolma öğrendiğine dikkati çeken Şaban Kibar, konuşmasını şöyle tamamladı:

"İnsanlar yanan tüpten patlayacağı ihtimali üzerine kaçar. Bu yanlıştır. Yanan tüp patlamaz. O tüpü siz kolay kolay patlatamazsınız. Tüpten kaçmak yerine gazın çıkış noktasını işaret parmağınızla kapatmanız yeterlidir."

Eğitime katılan Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, Yangın Müdahale Şube Müdürü İsmail Selçuk Özgür ise "Tüm hastanelerin bu türlü tatbikatlar düzenleyerek personelini bilgilendirmesinde yarar var. Böyle eğitimlerle, yangın, deprem veya daha değişik durumlarla karşılaşılması halinde çok etkin ve az zararla atlatılmasını sağlayacaktır" dedi.

Eğitim, alev alan tüpe müdahale ve 4 katlı hastanenin terasında çıkan olası yangında insanların tahliyesini anlatan tatbikatla sona erdi.

 


Defa Okundu.
Arkadaşıma Gönder
3357 Defa Okundu
Yorumlar (Yorumlarını ekle)

Online Destek

Online destek hattımıza bağlanarak bizlerle iletişim kurabilirsiniz..

Katalog İndir

Kataloğumuzu pdf formatında indirebilir ürünlerimizi detaylı olarak inceleyebilirsiniz

Servis

Firmamız tarafından satış ve dolumları yapılan yangın söndürme cihazlarına...

 
KATEGORİLER
Yangın Söndürme
Yangın Dolapları
Köpüklü Söndürme
Yangın Algılama
Yangın Ekipmanları
Uyarıcı Malzemeler
KATEGORİLER
Acil Aydınlatma
Davlumbaz Söndürme
Gazlı Söndürme
Yönlendirme Levhaları
İtfaiye Malzemeleri
Söndürücü Kullanımı
KATEGORİLER
Aksesuarlar
Tatbikatlarımız
Eğitimlerimiz
Belgelerimiz
Sanal Yangın Söndürünüz
Haberler
KATEGORİLER
Yangın Söndürme
Yangın Dolapları
Köpüklü Söndürme
Yangın Algılama
Yangın Ekipmanları
Uyarıcı Malzemeler