JavaScript Menu Powered by Milonic

 

JavaScript Menu Powered by Milonic
Haberler


YANGIN SÖNDÜRME TÜPLERİNDE YENİ ALDATMACA YÖNTEMİ !

Bu Haber 3554 defa okundu.
Arkadaþa Gönder

KAMUOYUNA DUYURULUR !!!

Piyasalarda;  yangın tüplerindeki  aldatmacalara bir başka yöntem daha girmiştir.

TSE  li ,ABC Kuru kimyevi tozlu söndürücülerde ;Monoamonyum fosfat oranı, % 40 ve % 90 oranı olan; yangın söndürme tozlarının kullanılması mecburidir.BC  sınıfı yangın tozlarında ise monoamonyum fosfat yerine sodyum bi karbonat lı toz kullanılmalıdır.Devlet ve Kamu ihalelerinde bu şartlar uygulanmaktadır.

TSE Standartlarında söndürücü maddelerin,kimyasal içerikleri belirtilmiştir.Belirtilen madde oranlarının dışındaki söndürücü madde; ”Yangını söndürse dahi “   TSE nin, söndürücü madde niteliğini taşımadığından kullanılması YASAKTIR.

Çevreye ve İnsana verebileceği zararlar da göz önüne alınarak bu maddelerin yurt dışından girişi veya yurt içinde kullanılması YASAKTIR!

TSE Belgesi alan veya alacak ABC sınıfı tozlarla, yurt dışından ithalatı yapılacak olan, ABC sınıfı yangın söndürme tozları,TSE gebze labaratuarında analiz ve performans testine tabi tutulmak zorundadır.

Analiz testleri,TSE  kimya laboratuarında yapılmakta olup,Beyanı % 40 veya % 90 oranında yapılmış olan ABC  tozların % oranları bu oranın altında çıktığı taktirde ,Toz kimyasal olarak verilen değerleri karşılamadığından red edilir. Ve ...PERFORMANS (söndürme) deneyine sokulmaz.

ABC veya BC sınıfı yangın söndürme tozlarının; TSE ye uygunluk belgesi alabilmesi için;Öncelikle kimya laboratuarından geçmesi,sonrada performans deneyinden geçmesi şarttır.

Gümrüklerdeki yığılmaları önlemek için ;Devlet TSE belgeli firmalara güvenerek, onlara bir ayrıcalıkta tanımıştır.Firmanın beyanın a istinaden ;Söndürücü hammaddeyi kendi söndürücülerinizde kullanmak üzere (Hammaddeyi satmamak) beyan ederek,yıllık kapasitenize göre ABC yangın söndürme tozları nı ,KENDİ ÜRETTİĞiNİZ TÜPLERİN İÇİNDE  kullanmak üzere,TSE şartlarında kapasite raporlarınızla getirebilirsiniz...

TSE şartları ;kimyasal analiz ,monoamonyum fosfat oranı %40 veya % 90 ve TSE nin belirtiği standart yangında kullanılacak yanıcı HEPTAN gazının kullanılması ve yangının TSE elemanları önünde söndürülmesi şartıdır.

Bunun sonucunda TSE ye uygunluk belgesi düzenlenerek, ABC tozu ister satar!,İster kendi söndürücülerinizde kullanırsınız.

Türkiye de üretilen sahte yangın tozları..(mermer tozu,üstübeç) yetmez gibi..yurt dışından kendi üretimlerinde kullanılmak üzere denetimden kaçırılarak getirilen tozlar yangını söndürmemektedir.

Yangın performans deneyinde kullanılmak üzere deneye gönderilen tozlar,Firmalar tarafından  4 katlı astarlı yangın elbiseleri profosyonel elemanlara  giydirilerek ,zorla söndürülmektedir.Piyasada bu söndürücüleri ,böyle bir yangında kullanacak kapasitede alıcı yoktur.

Piyasaya son bir yılda yaklaşık 700-800 ton monoamonyum fosfat oranı düşük tozlar; Kimyasal analize sokulmadan,İstanbul daki bir firma tarafından, kapasite raporu kullanılarak sokulmuştur.

Bu tozlar piyasaya satış amacıyla sunulmuştur.Piyasaya bu tozları sunan firma;Sanayi bakanlığına verdiği bir dilekçeyle kendine rakip gördüğü bazı firmaları şikayet ederek,yangın söndürücüleri performans deneyin de kullanılmak  üzere toplattırılmasını sağlamıştır.Bu dilekçe den önce kendisinin ve Ankara bayisinin temize çıkabilmesi amacıyla söndürücülerine ,% 90 monoamonyumfosfatlı  toz koyarak ;kendisinden ve bayisinden iyi numune alınmasını sağlamıştır.

Verilen dilekçe de; KİMYASAL ANALİZ istenmemiş, PERFORMANS TESTİ nin firmaların KENDİ PERFORMANS elemanı tarafından yapılması istenmiştir.Burada kapasite raporu ile ithal ettiği düşük amonyum fosfatlı kalitesiz tozlar saklanmak istenmiştir.

Söndürücüyü  satın alarak,kullanacak olan; mağdur müşterinin söndürücü yanında peformans deneyinde kullanılacak 4000 tl lik yanmaz elbise ile, PERFORMANS Elemanı mı alması gerekir?

NUMUNELERİ  ALAN ;SANAYİ BAKANLIĞI VE TSE KULLANILMAK İSTENMİŞTİR:

 

SANAYİ BAKANLIĞI ve  TSE  ye verdiğimiz dilekçelerde;şikayetçi firmadan ve diğer TSE belgeli toz üreten ,firmalardan alınan numunelerin ;% KİMYASAL  ANALİZ ve PERFORMANS deneylerinin yapılmasını istedik.

Firmamız; İtalya Megavit ve Alman malı  Furex marka tozları% 40 ve % 90 oranında , TSE labaratuarından ,TSE ve TSE ye uygunluk belgesi alarak ithal etmektedir.

HALKIN YANINDA ,DÜRÜST OLAN ve KENDİNE GÜVENEN FİRMA  nın yapabileceği CESARETİ yaptık.Halkın aldatılmaması için tüm bildiklerimizi kamu oyuna herzaman bildireceğiz.

 

Cemal ORAN-Makina Mühendisi

 


Defa Okundu.
Arkadaşıma Gönder
3554 Defa Okundu
Yorumlar (Yorumlarını ekle)

Online Destek

Online destek hattımıza bağlanarak bizlerle iletişim kurabilirsiniz..

Katalog İndir

Kataloğumuzu pdf formatında indirebilir ürünlerimizi detaylı olarak inceleyebilirsiniz

Servis

Firmamız tarafından satış ve dolumları yapılan yangın söndürme cihazlarına...

 
KATEGORİLER
Yangın Söndürme
Yangın Dolapları
Köpüklü Söndürme
Yangın Algılama
Yangın Ekipmanları
Uyarıcı Malzemeler
KATEGORİLER
Acil Aydınlatma
Davlumbaz Söndürme
Gazlı Söndürme
Yönlendirme Levhaları
İtfaiye Malzemeleri
Söndürücü Kullanımı
KATEGORİLER
Aksesuarlar
Tatbikatlarımız
Eğitimlerimiz
Belgelerimiz
Sanal Yangın Söndürünüz
Haberler
KATEGORİLER
Yangın Söndürme
Yangın Dolapları
Köpüklü Söndürme
Yangın Algılama
Yangın Ekipmanları
Uyarıcı Malzemeler