JavaScript Menu Powered by Milonic

 

JavaScript Menu Powered by Milonic
Haberler


KÖYLÜLER YANGIN SÖNDÜRME TATBİKATINDA

Bu Haber 2357 defa okundu.
Arkadaþa Gönder

Kastamonu’da, ahşap evlerin bulunduğu bir köyde yapılan yangın tatbikatına köylüler katıldı.

Kastamonu’ya 10 kilometre uzaklıkta bulunan Akdoğan köyünde, son yıllarda kırsal yerleşim alanlarında artan yangınlara karşı köylüler bilgilendirildi. Kastamonu İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), Kastamonu Belediyesi itfaiye ekipleri ile Boğaziçi Elektrik Dağıtım (BEDAŞ) ekiplerinin gözetiminde köylülere yangın tatbikatı yaptırıldı.

Tatbikata köylüler ilgi gösterirken, yaklaşık 300 metre uzunluğundaki itfaiye hortumunu kullanarak senaryo gereği yangına müdahale edildi. Yapılan tatbikat gerçeğini aratmazken köylülerin tatbikata ilgisi ekipleri sevindirdi.

Vali Erdoğan Bektaş, yaz aylarında çıkan orman yangınlarının önüne geçmek amacıyla, eski köy evlerindeki elektrik tesisatlarının kontrolden geçirilmeye başlanıldığını söyledi. Vali Bektaş, yaz aylarında çoğalan orman ve ikamet yangınları için gerekli tedbirleri aldıklarını belirterek, belli uzunluklardaki yangın hortumları ve malzemelerini köy muhtarlarına teslim ettiklerini kaydetti. Yangına hassas olan yerlere öncelik verdiklerini ve bu bölgeden geçen su tesisatlarında vana açtıklarını ifade eden Bektaş, geçen günlerde yaşanan bir yangının konulan vana sayesinde kısa sürede söndürüldüğünü belirtti.

Kastamonu’da son yıllarda artan yangınlar vatandaşların korkulu rüyası olmaktan çıkacak. Köy yerleşim alanlarına konulan yangın vanaları ve hortum sayesinde çıkan yangına ilk olarak köylülerin müdahale etmesi hedefleniyor. Bu kapsamda Kastamonu’da AFAD, Belediye İtfaiye Müdürlüğü ve BEDAŞ ekipleri, köylülere yangın vanalarının hortumun ve yangına nasıl müdahale edileceği yönünde eğitim vermeye başladı.

İlk olarak köylerdeki elektrik tesisatlarını kontrol eden ekipler, eski tesisatları bulunan evlere değiştirilmesi yönünde talimat verdi. Ardından olası çıkabilecek orman veya ikamet yangınlarına köylülerin ilk müdahalesi için yangın tatbikatı yapmaya başladı.

Merkez Akdoğan Köyü Muhtarı İsmail Kündeş, köyde evlerin ahşaptan olduğunu ifade ederek, olası bir yangına anında müdahale edebilmek için köylülere yangın tatbikatı yaptırdıklarını söyledi.

AFAD ve Belediye itfaiye ekipleri, köylülere senaryo gereği yakılan ateşe nasıl müdahale edecekleri anlatıldı. Ardından köylüler, ellerine aldıkları hortumla yangını söndürmeye çalıştı. Başarılı geçen yangın tatbikatında köylüler, kendilerine verilen bilgilerden dolayı teşekkür etti.

Köy sakini Zafer Soğancıoğlu, köylerinde evlerinin ahşaptan olması ve elektrik tesisatlarının eski olmasından dolayı sürekli yangın çıktığını ve bu yüzden birçok insanın evini kaybettiğini belirtti. Soğancıoğlu, bu tür yangın vanaları ile tatbikatların son derece yararlı olacağını söyledi.

Diğer köy sakini Süleyman Arslan ise, yangın konusunda kendilerine verilen eğitim sonucunda bilgi sahibi olduklarını ve çıkabilecek olası bir yangına anında müdahale ederek büyümesini önleyebileceklerini kaydetti.

Son olarak AFAD ekipleri, köyün bazı yerleşim yerlerine vatandaşların görebileceği şekilde afetlere karşı yapılması gerekenlerin anlatıldığı afişleri astı. Yetkililer, yangın tatbikatlarının diğer köylerde de verileceğini belirtti.

 


Defa Okundu.
Arkadaşıma Gönder
2357 Defa Okundu
Yorumlar (Yorumlarını ekle)

Online Destek

Online destek hattımıza bağlanarak bizlerle iletişim kurabilirsiniz..

Katalog İndir

Kataloğumuzu pdf formatında indirebilir ürünlerimizi detaylı olarak inceleyebilirsiniz

Servis

Firmamız tarafından satış ve dolumları yapılan yangın söndürme cihazlarına...

 
KATEGORİLER
Yangın Söndürme
Yangın Dolapları
Köpüklü Söndürme
Yangın Algılama
Yangın Ekipmanları
Uyarıcı Malzemeler
KATEGORİLER
Acil Aydınlatma
Davlumbaz Söndürme
Gazlı Söndürme
Yönlendirme Levhaları
İtfaiye Malzemeleri
Söndürücü Kullanımı
KATEGORİLER
Aksesuarlar
Tatbikatlarımız
Eğitimlerimiz
Belgelerimiz
Sanal Yangın Söndürünüz
Haberler
KATEGORİLER
Yangın Söndürme
Yangın Dolapları
Köpüklü Söndürme
Yangın Algılama
Yangın Ekipmanları
Uyarıcı Malzemeler