JavaScript Menu Powered by Milonic

 

JavaScript Menu Powered by Milonic
Haberler


BUSKİ Personeline Yangın Tatbikatı

Bu Haber 2198 defa okundu.
Arkadaþa Gönder

Bursa Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü'nün Dobruca Arıtma Tesisleri'nde görevli personeli, uygulamalı yangın tatbikatında, temsili yangına anında müdahale ederek sivil savunma uzmanlarından tam not aldı.

BUSKİ Genel Müdürlüğü İnsan Kaynakları ve Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı Sivil Savunma Uzmanlığı tarafından, Dobruca Arıtma Tesisleri personeline yönelik düzenlenen seminerde, 'Yangın söndürme cihazlarını kullanma tekniği ve yangın esnasında yapılması gerekenler' uygulamalı olarak ele alındı. Yangın söndürme cihazları hakkında bilgiler veren Sivil Savunma Uzmanı Münir Yılmaz, her yangın sınıfı için, uygun olan yangın söndürme cihazının mutlaka kullanılması gerektiğini belirtti.

A, B, C ve D sınıfı olmak üzere 4 ayrı yangın çeşidinin bulunduğunu anlatan Yılmaz, "A sınıfı yangınlar, katı madde yangınlarıdır. Soğutma ve yanıcı maddenin uzaklaştırılması ile söndürülür ve kontrol edilir. Benzin, benzol, yağlar, yağlı boyalar gibi yanabilen sıvılar B sınıfı yangınlar grubuna girer. B sınıfı yangınlar, soğutma ve boğma ile söndürülebilir. C sınıfı yangınlar, yanıcı gaz madde yangınlarıdır. Bu yangınlar kuru kimyevi toz, halon 1301, halon 1211 kullanılarak söndürülebilir. Elektrikli makine ve hassas cihaz yangınları da bu sınıfa girer. D sınıfı yangınlar ise yanabilen hafif metal yangınlarıdır. Bu yangınlar da kuru kimyevi toz kullanılarak söndürülebilir. Elektrik yangınları ayrı bir yangın sınıfı değildir. Bu tür yangınlarda elektrik akımı kesilerek yangına müdahale edilmelidir" diye konuştu.

Uygulamalı yangın söndürme eğitiminde de personel, farklı yangın sınıflarını yansıtan platformdaki yangını söndürdü. Heyecanlı anlara sahne olan tatbikatta personel, temsili yangına anında müdahale ederek, etkisiz hale getirdi. Sivil Savunma Uzmanı Münir Yılmaz başkanlığındaki ekip, daha sonra da Dobruca Sosyal Tesisleri personeline eğitim verdi. BUSKİ'deki diğer birimlere de benzer eğitimlerin verileceği belirtildi.


Defa Okundu.
Arkadaşıma Gönder
2198 Defa Okundu
Yorumlar (Yorumlarını ekle)

Online Destek

Online destek hattımıza bağlanarak bizlerle iletişim kurabilirsiniz..

Katalog İndir

Kataloğumuzu pdf formatında indirebilir ürünlerimizi detaylı olarak inceleyebilirsiniz

Servis

Firmamız tarafından satış ve dolumları yapılan yangın söndürme cihazlarına...

 
KATEGORİLER
Yangın Söndürme
Yangın Dolapları
Köpüklü Söndürme
Yangın Algılama
Yangın Ekipmanları
Uyarıcı Malzemeler
KATEGORİLER
Acil Aydınlatma
Davlumbaz Söndürme
Gazlı Söndürme
Yönlendirme Levhaları
İtfaiye Malzemeleri
Söndürücü Kullanımı
KATEGORİLER
Aksesuarlar
Tatbikatlarımız
Eğitimlerimiz
Belgelerimiz
Sanal Yangın Söndürünüz
Haberler
KATEGORİLER
Yangın Söndürme
Yangın Dolapları
Köpüklü Söndürme
Yangın Algılama
Yangın Ekipmanları
Uyarıcı Malzemeler