JavaScript Menu Powered by Milonic

 

JavaScript Menu Powered by Milonic
Haberler


BİYOLOJİK VE EKOLOJİK KÖPÜKLÜ TİP SÖNDÜRÜCÜ NEDİR? NE DEĞİLDİR?

Bu Haber 4212 defa okundu.
Arkadaþa Gönder

BİYOLOJİK VE EKOLOJİK KÖPÜKLÜ TİP SÖNDÜRÜCÜ NEDİR ? NE DEĞİLDİR ?

 

Köpüklü tip yangın söndürücüler; 0 santigrat derece ile + 60 derece arasında kullanılır.Isının – (eksi) derecelere düşmesiyle söndürücü içindeki madde donar.Söndürücü kullanılmaz hale gelir.Türkiye'de imalat yapan bazı firmalar donmaya karşı söndürücü içine ANTİFİRİZ maddesi katmaktadırlar.Bu kesinlikle hatalı olup,söndürücü konsantreyi bozmakta maddenin köpürmesini ve köpük tabakası yapmasını engellemektedir.

 

TSE; Köpüklü yangın tüpü üzerine yalnız A ve B yangınlarında kullanılmak üzere TSE uygunluk belgesi vermekte olup, A katı maddeler yangın B akaryakıt yangınları içindir.Bu işaretlemeler dışında söndürücü üzerinde işaretlemeler kullanılamaz. F tipi yangınlar mutfak ve yağ yangınları olup,TSE belgesinde varsa söndürücü üzerine ABF işaretlemeleri konulabilir.Fakat yine de Elektrik yangınlarında kullanılamaz.Köpüklü tip söndürücülerin içleri korozyana karşı kimyasal maddelerle kaplanmalıdır. Bu maddeler elektrik iletmeyen yalıtkan maddeler olmak zorundadır.Köpüklü tüplerin köpük tabakası yapabilmesi için sifon sistemlerinin süzgeçli, lans çıkışlarının sis başlıklı olması gerekir.

 

DOĞADA ÇÖZÜLSELER DAHİ !

YANGIN SÖNDÜRME KÖPÜKLERİNİN İÇERİSİNDE FLOR VE TUZ MADDESİ SÖNDÜRÜCÜ MADDEDİR. BU MADDELERİN YOĞUNLUĞUNUN FAZLA OLMASI SÖNDÜRME GÜCÜNÜ ARTTIRIRKEN DOĞADA ZARARI ÇOĞALTIR.TÜRKİYE'DE SATIŞI YAPILAN TÜM KÖPÜKLERDE BU MADDELER ÇOK BULUNDUĞUNDAN HİÇBİR KÖPÜK MADDESİ EKOLOJİK VE BİYOLOJİK DEĞİLDİR.

 

Türkiye'de imal edilen söndürücüler TSE kurallarına ve göre  imal edilmekte olup,Söndürücü ajanlar (maddeler) de TSE belgeli olmak zorunda ve ithal edilse dahi TSE standartlarına göre TSE laboratuarlarında denenerek TSE uygunluk belgesi almak zorundadır.

Örnek olarak: ABC kuru kimyevi toz monoamonyum fosfatlı % 40 oranında ise bu toz standardına göre ithal edilen veya imal edilen tozlar TSE EN 615 standardına göre deney yapılarak belgelendirilir.

 

Fakat Türkiye'de TSE belgeli üretim yapan imalatçılara tanınan bir hak da kapasite raporuna göre yapılan, ithal maddeler olup, bu yolla gelen maddeler firmanın TSE belgeli ürünlerde kullanılacak, imalatçı beyanına göre (TSE EN 615) gelmekte olup, TSE laboratuarlarına girmemektedir. ithal toz ve köpükler yabancı ülkelerden kalitesiz olarak giriş yapılabilmektedir.

 

Biyolojik ve ekolojik maddeler ise  insana, canlılara ve tabiata zarar vermeyen tabiatın su,hava toprak oluşumuna ve canlı organizmaların değişimine olanak vermeyen maddelerdir. Fakat Biyolojik adı altında satılan Yangın söndürme ürünlerinin yetkili kuruluşlardan aldıkları belge olmadan, üretimlerinin üzerine veya etiketlerine ekolojik veya biyolojik olarak yazmaktadırlar.Yangın söndürme aletlerinde; Türkiye'de ekolojik ve biyolojik belgesi alan firma yoktur.

 

Gıda ve Tarım Bakanlığın'dan Ekolojik ve Biyolojik ürün belgesi almayan firmaların bu kelimeleri ürünlerinin üzerine yazmaları ve reklam amacı olarak kullanmaları suçtur.Bu ürünler şikayet halinde piyasadan toplatılır. Bakanlıktan izin belgesi alan firmalar; ürünün üzerine, ekolojik ve biyolojik maddenin cinsini ve bakanlık izin belgesi numarası ve tarihini yazmak zorundadır.

 

Yine insanlarımız çeşitli videolarla aldatılmaktadırlar.Dış kaynaklı Biyolojik köpüklü yangın Söndürme cihazlarının kullanımı ve söndürme olayları standartlara uygun bir yangın tatbikatı ile yapılırken;Türkiye'de bu tatbikatı yapan firmalar mukayese edildiğinde abartı,başka cins söndürücüleri kötüleme,insanları yanlış yönlendirme ve söndürme olaylarındaki bir yığın cahillikler göze çarpmaktadır.

 

Biyolojik adı altında satılan söndürücülerin tatbikatlarında akaryakıt deneyleri su ve benzin karışımı şeklinde yapılmaktadır. Bu denemelerde akaryakıtın içerisinde su olması; söndürmeyi kolaylaştırmaktadır.Geniş açıdan baktığımızda herhangi bir iş yerinde veya petrol istasyonlarında çıkabilecek muhtemel yangınlarda bu söndürücülerin fonksiyonları ve söndürme kabiliyetleri düşecektir.En basit şekli ile yabancı bir ülkede yapılan tatbikatta,bir kişi tarafından 9-12 kg kapasiteli söndürücülerle 200 litre akaryakıt yangını söndürülürken,Türkiye'de 50 kg arabalı söndürücülerle 4 litre akaryakıt yangını 2 kişi tarafından tam teçhizatlı, yanmaz elbiseler,yanmaz,eldivenler, baretler ve çizmeler kullanılarak abartılı bir şekilde kullanarak basit yangınlar, yangının içine 10 santime kadar girilerek söndürülmektedir.Adeta bu söndürücüleri itfaiyeciler dışında hiçbir kimse bu teçhizatlar giyilmeden kullanılamayacağı imajı verilerek yapılan söndürme abartılmaktadır.Eğitimleri ve yetkileri olmayan bu gibi kişiler insanları yanlış yönlendirmektedir.Sözde,eğitimlerine sivil savunma müdürlerini de davet ederek göz boyaması ile resmi kuruluşları da bu konuya alet etmekteler. 

Amacımız insanları yangından ve felaketlerden dürüstçe korumaktır.Teknolojinin geniş imkanlarını kendilerine maddi menfaat temin etmek için yanlış kullananlarla mücadelemiz devam edecektir..Basın a aldatıcı reklam vererek diğer söndürücüleri aşağılayan ,cahil ve sektörün yüzkarası kişiler in menfaatlerine engel olmaya toplumu ,tabiatı ve ülkesini seven her insan gibi mücadelemize çalışmamıza devam edeceğiz.

Köpüklü tip söndürücülerin avantajı-Dezavantajı:

Köpüklü tip söndürücüler kalabalık ortamlarda kullanılmaları halinde ses çıkarmaması ve söndürücü maddenin ortamda panik yaratacak bir şekilde görünmemesi nedeniyle toplumda panik havası yaratmaz.A tipi yangınlarda (kağıt ,tahta, kumaş,saman)gibi yangınlarda kesin etkilidir.Yine B tipi yangın diye anılan akaryakıt yangınlarında da etkilidir.Bu tip söndürücü tüplerin kapasiteleri 2 -3-6-9-25-50 kg olarak imal edilmektedir.Köpüklü tip yangın söndürücüler kesinlikle Elektrikli ekipmanlar ve Elektrik yangınlarında kullanılmamalıdır.

Köpüklü tip söndürücüler başka bir tip söndürücüye çevrilemez.

FİRMAMIZ ;BU GÜNE KADAR EKOLOJİK VEYA BİYOLOJİK ADI ALTINDA BİR TANE DAHİ YANGIN SÖNDÜRÜCÜ DOLUM VEYA SATIŞ YAPMAMIŞTIR.

Gloran yangın söndürme olarak ;TSE laboraturından, TSE uygunluk belgesi almayan hiçbir söndürücü maddeyi söndürücülerimizde kullanmadık ve kullanmayacağız..İnsan sağlığı ve toplum menfaati ilkemizdir.Köpüklü yangın söndürme cihazlarımızda TSE belgeli yerli ürünlerle;Alman  malı Furex CASA ve FUREX LM 950 marka köpükleri kullanmaktayız.Bu köpükler -20 ve -30 santigrat derecelerde kullanılmakta olup,Ekolojik ve Biyolojik özelliği yoktur.

Gloran yangın söndürme olarak,dürüst üretim yapan tüm üreticilerin yanındayız.Teknolojiyi halkımızın menfati için olumlu kullanan tüm üreticilere teşekkür ederiz.

Cemal ORAN
Makina Mühendisi


Defa Okundu.
Arkadaşıma Gönder
4212 Defa Okundu
Yorumlar (Yorumlarını ekle)

Online Destek

Online destek hattımıza bağlanarak bizlerle iletişim kurabilirsiniz..

Katalog İndir

Kataloğumuzu pdf formatında indirebilir ürünlerimizi detaylı olarak inceleyebilirsiniz

Servis

Firmamız tarafından satış ve dolumları yapılan yangın söndürme cihazlarına...

 
KATEGORİLER
Yangın Söndürme
Yangın Dolapları
Köpüklü Söndürme
Yangın Algılama
Yangın Ekipmanları
Uyarıcı Malzemeler
KATEGORİLER
Acil Aydınlatma
Davlumbaz Söndürme
Gazlı Söndürme
Yönlendirme Levhaları
İtfaiye Malzemeleri
Söndürücü Kullanımı
KATEGORİLER
Aksesuarlar
Tatbikatlarımız
Eğitimlerimiz
Belgelerimiz
Sanal Yangın Söndürünüz
Haberler
KATEGORİLER
Yangın Söndürme
Yangın Dolapları
Köpüklü Söndürme
Yangın Algılama
Yangın Ekipmanları
Uyarıcı Malzemeler