JavaScript Menu Powered by Milonic

 

JavaScript Menu Powered by Milonic
Haberler


YANGIN TÜPÜ DOLUMU ALDATMACALARI

Bu Haber 7436 defa okundu.
Arkadaþa Gönder

Firmamıza dolum için  gelen  yangın söndürücülerde nelerle karşılaşıyoruz  ?

Firmamızdan Yangın söndürücülerin dolumu için fiyat alındığında, teklif tarafımızda kalmadığında, eğer fiyatımızın en düşük fiyat olduğundan emin isek ortada bir terslik olduğunu derhal anlıyoruz. O  taktirde fiyatı ucuz veren firmayı  garanti süresi içinde takip ediyoruz. İhaleyi veren firmanın  sonraki senelerdeki  tekliflerine maliyetin  altında fiyat vererek, bir önceki firmanın söndürücülerde kullanmış olduğu gerçek veya sahte yangın söndürme maddesini elde ederek,söndürücülerin  dibinde kalmış olan artık maddelerden numune alarak kendi tahlil kitlerimizle analiz yaparak firmanın hangi koşullarda çalıştığını anlıyoruz.

Daha da emin olmak için kendi tahlilimizle yetinmeyip,% 100 emin olmak için aldığımız numuneyi kendi paramızla tahlil ettirip, firmanın çalışma yöntemini buluyoruz. Ahlaksızlığa, hırsızlığa alışmış bu gibi firmaların çalışma yöntemlerini ilgili kuruluşlara rapor ediyoruz. Bu firmaların hakkında rapor tutarak ISO dosyamıza kayıt ediyoruz.

 

ÖRNEK: 2008 yılında yaklaşık 430 adet yangın söndürme aletinin test ve dolum işini alan bir ANKARA firmasının verdiği teklif, biz ithalatçı firmanın verdiği teklifin yarısından bile düşüktü. Bu firmayı ve kuruluşun açacağı teklif ve ihaleleri büyük bir sabırla bekledik.2009 yılının 10.ayında aradığımız fırsatı  yakaladık. Firmanın iki sene önceki fiyatından bile DÜŞÜK FİYAT vererek ihaleyi aldık. Yani ZARAR EDEREK işi aldık.(senelik bütçemizden reklam için harcayacağımız parayı halkın ve kurumların aldatılmasını önlemek için harcamış oluyoruz.)Söndürücünün incelenmesini fiziksel ve test ortamında şu şekilde yaptık ve inanılmaz işlerle karşılaştık.

 

1) Dolu olarak gelen söndürücülerin boşalma süresini ölçmek için özel saniye ölçer ile söndürme işlemine başladık. Söndürücülerin bazılarının çalışmadığı, çalışanların ise kesik kesik ve düşük debi ile çalıştığı tespit edildi. Normal şartlarda 10-14 saniye arasında boşalması gereken söndürücüler;60-130 saniyede boşalmakta veya hiç boşalamamaktaydı. Öncelikle kesik çalışmasının sebebi araştırıldı ve bulundu.

 

a) Söndürücü boyanırken dolu olarak boyanmış olduğundan, valf de boyanarak tetiğin inme çıkma hareketini sağlayan direk pimi boyandığı için yuvada sıkışma yapmaktaydı.

 

b) Yangın söndürme tüpü içine konulan toz; kalitesiz, söndürücü gücü olmayan, mermer tozundan mamul bir maddeydi. Yoğunluk olarak ağır ve difüzyon özelliği olmayan bir maddenin azot gazı ile dışarı atılması tabi çok zordu.

 

c) Söndürücü içine konulan söndürücü maddeyi dipten çekmeye yarayan sifon boru kısa olarak konmuş, sifon borusu kısa olduğundan dolayı emiş yapamadığından azot gazını emmemekte ,tozu çekememekteydi.

 

d) Çalışmayan söndürücüler açıldığında, Söndürücü kuru kimyevi toz olması gereken madde yerine mermer tozu konulduğundan;  mermer tozu söndürücü içinde taşlaşmış söndürücü kullanılmaz haldeydi.

 

e) Kullanılan valf; TSE ve CE belgesiz valf olup,Alt taşıma kolu ağırlığı taşımayıp,ağırlık taşıma kulpundan kayarak,hem söndürücünün tetiğinin basılmasına hem de söndürücünün taşınmasına engel olmaktaydı..

 

2) Gelen söndürücülerden bir tanesi ezik ve darbe almış olduğu halde dolum yapılmış ve boya yapılarak kullanılır olarak etiketlendirilip kuruma teslim edilmişti.

 

3) Tahlil için numune alınmış, Numune Üniversite raporunda % 90 Monoamonyum fosfat oranında çıkmıştı . Firmamıza dolum için gelen 144 adet çeşitli kapasitedeki  , rakip firmaya ait söndürücünün yarısından fazlasındaki tozların bozuk ve sahte olması,Üniversite raporunda nasıl % 90 oranında raporlanmıştı.

 

a) Üniversite raporları % 100 doğrudur. Fakat yanlış nerededir ?

b) Alınan numune değiştirilmektedir. Bu gibi firmaların yanlarında pazarlamacı olarak çalışan kişiler ücretlerini alamadıkları veya yolsuzlukları gördüklerinde o firmadan ayrılmaktadırlar. Mecburen aynı sektörde iş aramakta ve firmamıza da iş başvurusunda bulunmaktadırlar. Firmamız bu güne kadar, başka yangın söndürme firmalarında çalışmış hiçbir piyasa elemanı  almamıştır ve çalıştırmamıştır. Firmamıza çalışmak için gelen kişiler vasıfsız elaman olarak alınmakta, firmamızda özel eğitimler verilerek uzun süreli sözleşme yapılarak aramıza katılımları sağlanmaktadır. Kesinlikle başka firmalarla teması olmamaktadır.

Bu gibi kişilerin tarafımıza iş başvurularında çalıştıkları yerler  hakkında  CV verdiklerinde kendileri özel sohbete alınarak yukarıdaki üniversite raporları sorulmaktadır. Alınan çarpıcı cevap şöyledir.

 

Yangın söndürme cihazı içersine sahte maddeler konulup daha önce teslim edilse dahi iyi rapor almak mümkündür.

Firma tarafından ,Kuruma dolum yapılan tüplere eşdeğer bir yangın söndürücü içine % 90 monoamonyum fosfatlı toz doldurulup,Firmanın van tipi kamyonetinin arkasında bulunan takım dolabı veya arkasında bulunan bir battaniyenin altına gizlenmekte,aracın 2 kişilik koltuğuna firma elemanı 2 kişi binerek daha önce dolum yapılan kurumdan tahlil yapılacak numune tüpü almak üzere gitmektedir.Kurum yetkilisi ile beraber seçilen numune tüp aracın kapalı kısmı olan arkasına konulmaktadır.Üniversiteye gidecek kişi ile 3 kişi olmaktadırlar.3 kişi 2 kişilik yere sığmayacağı için öncelik kurum yetkilisine verilerek firma elemanı  arkada tüplerin bulunduğu yere  gönderilmekte, firma elemanı sahte tozlu gerçek numuneyi değiştirmektedir.  Üniversiteye verilen numune % 90 çıkmaktadır. Kurum elemanları ile konuştuğumuzda aynen bu olaylarla karşılaştıklarını fakat böyle bir olayı hayal dahi edemediklerini söylemişlerdir.

 

Seçilen 5 adet numune yangın söndürücüleri yangın tatbikatında kullandıklarında 3 adedinin hiç çalışmadığı,1 adet inin çalıştığı halde yangını söndürmediği , 1 adedinin ise yangını söndürdüğü ifade edilmiştir.Başarı oranı % 20 dir.

 

Ne yapılmalıydı ?

1) Firmamızda yapılan işlemler gibi; Söndürücüler boşaltılırken kurum yetkililerinin önünde çalıştırılıp, çalışan-çalışmayan söndürücüler ayrılıp ,incelenmeli ve çıkan artık maddeler kuruma iade edilmelidir.

2) Yangın söndürücüler TSE 862 hidrostatik basınç test ine tabi tutulup içleri fırında kurutulmalıdır.

3) Dolum yapılacak söndürücülerin valf ve manometreleri test edilmelidir.

4) Dolumda kullanılacak tozlar orijinal 25 kg ambalajlarda olmalı, üzerlerinde marka olarak  Megavit - Elinex - Furex    ABC %40 - ABC-E %90 yazmalı, imalatçı firma ve imal yılı yazmalıdır.

5) Söndürücüler dolum makinası ile dolum yapılmalı, tartı için dijital terazi kullanılmalıdır.

6) Dolum yapılan yangın söndürme tüpleri firmada bırakılmamalı, aynı gün kurumun ambarlarına taşınmalıdır.

7) Üniversiteye gönderilecek olan numune tüp, firma elemanı şahit olarak çağrılarak mühürleri kontrol edilerek seçilmeli ,kurumun aracı ile firma elemanı da alınarak öğle tatili olmadan yetkili kişilere teslim edilmelidir.Sonuç raporu kurum tarafından alınmalıdır.

 

Gloran yangın söndürme olarak; aynı sektörde çalıştığımız bu kuruluşların yaptığı aldatmacaları nefretle kınıyoruz...


Defa Okundu.
Arkadaşıma Gönder
7436 Defa Okundu
Yorumlar (Yorumlarını ekle)

Online Destek

Online destek hattımıza bağlanarak bizlerle iletişim kurabilirsiniz..

Katalog İndir

Kataloğumuzu pdf formatında indirebilir ürünlerimizi detaylı olarak inceleyebilirsiniz

Servis

Firmamız tarafından satış ve dolumları yapılan yangın söndürme cihazlarına...

 
KATEGORİLER
Yangın Söndürme
Yangın Dolapları
Köpüklü Söndürme
Yangın Algılama
Yangın Ekipmanları
Uyarıcı Malzemeler
KATEGORİLER
Acil Aydınlatma
Davlumbaz Söndürme
Gazlı Söndürme
Yönlendirme Levhaları
İtfaiye Malzemeleri
Söndürücü Kullanımı
KATEGORİLER
Aksesuarlar
Tatbikatlarımız
Eğitimlerimiz
Belgelerimiz
Sanal Yangın Söndürünüz
Haberler
KATEGORİLER
Yangın Söndürme
Yangın Dolapları
Köpüklü Söndürme
Yangın Algılama
Yangın Ekipmanları
Uyarıcı Malzemeler