JavaScript Menu Powered by Milonic

 

JavaScript Menu Powered by Milonic
Haberler


YANGIN SÖNDÜRME CİHAZLARI İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

Bu Haber 27496 defa okundu.
Arkadaþa Gönder

Yangın söndürme cihazları dolum ve satış sonrası her 6 ayda bir periyodik bakıma alınmalıdır.Firma verdiği garanti süresince her 6 ayda bir yangın tüpüne bakım yapmaya mecburdur.Bu bakım 2 yıl gibi bir süreyi kapsadığında 730 günde 3 defa bakım yapacaktır.

Peki diğer 727 gün bu söndürücüler bakımsız mı kalacaktır ?

Bu sorunun cevabı TS ISO 11602 standardında belirlenmiştir.Yangın söndürücüyü kullanan işyeri sahipleri 30 günde bir veya daha sık aralıklarla Yangın söndürme aletlerinin  bakımlarını gözle muayene şeklinde yapmaktan sorumludurlar.

Bu bakımları nasıl yapabilirsiniz ?

Ana sayfamızın Servis bölümünde bu bilgilere ulaşabilirsiniz. 

Yangın söndürme cihazları halk dilinde çeşitli isimlerle anılmaktadır:

1)Yangın söndürme cihazları (kısaltması; YSC olarak tanımlanmaktadır.)
2)Yangın söndürme Aletleri
3)Yangın söndürücü
4)Yangın minimax
5)Yangın söndürme tüpü
 
6)Yangın tüpü
7)Yangın söndürme araçları
8)Yangın malzemesi
9)Yangın malzemeleri
10)İtfaiye malzemeleri
11)fire fighting equipment (yangın tesisatı)
12)fire-lighting equipment (yangın söndürme teçhizatı)
13)fire protection equipment (yangından korunma gereçleri)
14)fire-extinguishing equipment (yangın söndürme gereçleri)
15)fire control equipment (ateş idare cihazları)

YANGIN SÖNDÜRÜCÜ MADDELERİN KISA İŞARETLEMELERİ:

1)ABC-KKT (Her türlü yangına etkili kuru kimyevi toz)
2)BC-KKT (Yanlız akaryakıt ve yangına etkili kuru kimyevi toz)
3)KKT (Kuru kimyevi toz)
4)CO2 (Karbondioksit gazı)
5)HK (Halokarbon gazı)
6)KÖ (Köpük)
7)SU (Sulu)
8)N2 (Azot gazı)
9)S tipi (Manometreli)
10)T tipi (İtici gaz tüplü-yandan tüplü basınçlı)

Yine halk dilinde her şey köpük olarak algılanmaktadır.Kuru kimyevi tozlu söndürücüler çalışma anında görsel olarak köpük gibi göründüğünden hep köpük olarak algılanmaktadır.Yine Karbondioksitli yangın söndürme aletleri ve Halokarbonlu yangın söndürme tüpleri de görsel olarak çalıştıklarında artık bırakmadıkları için,halk  gözünde "içinde hava vardı,köpük atmadı" gibi yanlış anlamalara sebep olmaktadır.

 

 

 

 

 

Yangın Söndürme cihazı seçimi

Bina ve iş yerlerinizde yangın söndürme cihazları seçimi için,Firmamızdan ücretsiz yardım alabilirsiniz.Bu konuda tespit ve rapor verebiliriz.Yangın söndürücülerin duvarlara montajı için ücret alınmamaktadır.

 

 

 

 

 

Yangın söndürme cihazı pazarlamacıları

Kapınıza gelen eli çantalı, Yangın söndürme pazarlamacılarına güvenmeyiniz. Bu kişiler prim yöntemi ile çalıştıklarından her ne pahasına olursa olsun mal satacak,işyeri sahibinden prim koparacaktır.

Bu nedenle,pazarlama amacı ile satılmış bir söndürücüyü, çok pahalı bir fiyata satın almış olacaksınız. 

 

 

 

 

 

Yangın eğitimlerini nasıl alabilirsiniz?

Firmamız Ankara da ilk defa kendi tesislerinde 4o kişilik eğitim salonumuzda,Video ve slayt görüntüleri ile 4 saatlik eğitim vermektedir. Bu eğitimin ardından yangın söndürme cihazları ile TS 862 standart yangın söndürme tatbikatı yaparak,Yangın söndürme cihazlarını kursiyerlere kullandırmakta,kullanıcılara kendine güven duygusu,başarılı olmanın keyfini aşılamaktadır. 

Yangın söndürme cihazlarını kaç kere kullanabiliriz?

Kuru kimyevi tozlu yangın söndürme cihazları 1 kere kullanılabilir. 6 kg.lık bir söndürücünün 1 kg.nı veya yarısını kullansanız dahi söndürücü içinde kalan gazı vana ağzından kaçırarak basıncını boşaltır. 1-2 saat sonra söndürücü tamamen boşalır.

Karbondioksitli, köpüklü ve halokarbonlu yangın söndürücüler içerilerindeki söndürücü madde likit olduğundan tekrar tekrar bitinceye kadar kullanılabilir. 1-2 kg. harcasanız dahi, içindeki madde tekrar kullanılacağı zamana kadar basıncını muhafaza eder.

Yangın Söndürücüler Duvara Nasıl Asılmalıdır?

Yeni standartlara göre, yangın söndürme tüpleri yerden 90 cm. mesafe ile duvara montaj yapılmalıdır. 


 

 

 

 

Yangın söndürme cihazlarının gerçek söndürücü madde ile dolum yapıldığını nerden bilebilirim ?

 Türkiye de yangın sektörü bilinçsiz,ve kısa yoldan para kazanma hırsı içindeki kişilerin elindedir.Yangın sektörüne işçi,pazarlamacı ve tanıtım elemanı olarak katılan bu gibi kişiler önce Kandırmacılığı meslek seçmekte güzel konuşma yeteneklerini öne çıkararak insanları kandırarak,aldıkları söndürücülerin içlerine hiçbir madde koymadan etiketleyip vermektedirler.

Bu gibi kişiler söndürücülere yalnızca kontrol ve dolum kartları takmaktadırlar.Kendi etiketlerini de yapıştırarak reklamlarını yapma yoluna gitmektedir.

Ne yapabilirsiniz?

1) Söndürücülerinizin dolumunda, firmanın atölyesinde bizzat hazır bulunabilirsiniz

(firmamız haricinde hiçbir firma bu işlemi kabul etmemekte ,firma için onur kırıcı kabul etmektedir.)

2) İthal edilen yangın söndürme tozları orijinal 25 kg ambalajlarda olup,Üzerlerinde marka,ağırlık,söndüreceği yangın sınıfları,ithalatçı firma ismi,imalatçı firma ismi,imal tarihi de yazmaktadır.

3) Vakumlu dolum makinası ve dijital terazi ile dolum miktarını görebilirsiniz.

4) dolum anında kimyevi dolum maddelerinden etkilenmemek için,sağlıklı dolum şartının sağlanması havalandırma ve hijyenik ortamın dolum yapan kişi ve gözlemci müşteri içinde sağlanması gerekir.

5) Dolum yapılan söndürücünün müşteriye teslimi aynı gün olmalıdır.

 

TSE şartlarının sağlandığı ortamda Bir Yangın söndürücü tüp kaç dakikada dolum yapılır.?

6 Kg bir söndürücünün otomatik dolum makine sında dolumu ve basınçlandırılması yaklaşık 4 dakika sürmektedir.

 

Yangın söndürme cihazlarının içindeki maddenin gerçek söndürücü bir madde olup,olmadığını nasıl anlarız ?

Firmamızın tahlil kit,lerinde her tür yangın söndürücü maddenin analizi yapılabilmektedir.

 

Kuru Kimyevi Tozu un su içine atılıp tahlil edilmesi doğrumu ?  

Kesinlikle doğru değildir. Bir TV programında; Yangın sektöründe profesör   ünvanı almış bir kişinin  yaptığı böyle bir gösteriyi kendisine yakıştıramadık.Bazı kimyevi maddelerin su almama ve nemlenmeme özelliği vardır.Bu maddeler söndürücü kimyasal olmayıp tam tersine yanabilen maddelerdir.Bu yapılan gösteri sektörde sahtekarlık yapan firmalar içinde umut olmuş ve bu gibi  gösterilerle kendilerini kanıtlama imkanı sağlanmıştır.

Halen sahtekarlık yapan ,Yangın söndürme sektöründe söndürmeyen ama su almayan toz üreten birçok firma mevcuttur.TSE ve CE belgesi olup da söndürmeyen toz kullanan bir çok firma halen maalesef  bu ortamda tüketiciyi aldatmaya devam etmektedir.

 

Yangın Söndürücülerin üzerlerinde bulunan ve söndürücü maddeyi tanımlayan Megavit-Furex-Elinex gibi yapıştırıcı etiketler söndürücünün içindeki maddeyi belirtirmi ?  

Bu Etiketler,  gerçek söndürücü maddeleri belirtir.Ama… Piyasada ki sahtekarlar aynı etiketlerin de sahtelerini gerçekleri gibi matbaalarda yaptırmaktadırlar.Veya daha önce dolum yapan gerçek firmalar gerçek tozları kullanmış olup, kullandıkları tozları belirtmek için kullandıkları etiketleri söndürücü üstlerine yapıştırmış olurlar.Daha sonra dolum yapan bir firma, söndürmeyen mermer tozu dahi kullanmış olsa daha önceki etiketi sökmemekte ve aynı tozu kullandığı intibağını vermektedir.

 

Yangın söndürme araçlarının tekrar dolumlarında,Boyanması gereken söndürücünün tekrar 160 derece  fırın boya ile  boyanması mümkün müdür ? 

Eski boya üzerine böyle bir işlem yapmak kesinlikle mümkün değildir.Ancak; Hidrostatik basınç test i yapılıp,yangın söndürücü üstündeki boyanın kumlama işlemi ile tamamen temizlendikten sonra fırın boya yapılması olabilir.

 

 

 

 


  

1.Fiyatınız niçin piyasa düzeyinin üzerinde kalabilmektedir?

Sektörde varolan haksız kazanç yöntemlerine başvurmadığımız ve ürünlerimizde kalitede ödün vermediğimiz için bazen fiyatlarımız piyasa düzeyinin üzerinde olabilmektedir.

Çünkü uzun bir zamandır, Megavit marka İtalya'dan ithal TS 862 uygunluk belgeli MAP %90 ve %40 oranlı, kaliteli kuru kimyevi yangın söndürücü toz kullanmaktayız. Müşterilerimizin güvenini sağlamak için dolum anında Atölyemizi müşterimize açmaktayız.Müşterilerimiz kaliteyi ve memnuniyeti firmamızda bulmaktadır.

 

2.Sektörde ne gibi uygunsuzluklar vardır?

Yangın söndürme özelliği olmayan yangın söndürme cihazları satılmaktadır.

Ne yazık ki, yangın söndürme cihazı sektörünün çok önemli bir kısmında, (Türkiye geneli esas alınırsa %75) uygunsuz çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Bunların başında cihazların içine kuru kimyevi toz niteliği taşımayan mermer tozu, tebeşir tozu vs. gibi maddeler doldurulmaktadır. Ayrıca bazı şirketler de dolum işleminde hâlihazırda dolu olan cihazlarınıza "Sil-ver" diye tanımladıkları teknikle, yani yangın söndürücünün dış yüzeyini silip temizleyerek, başka hiçbir işlem yapmadan fatura kesmektedirler. Ticari kazançlarından başka hukuki, etik veya vicdani hiçbir kaygısı olmayan birçok kişi yada şirket bahsettiğimiz uygulamaları sıklıkla ve rahatlıkla gerçekleştirmektedirler.

 

3.Uygunsuz çalışan bu tarz firmalarla mücadele etmek ve bunları piyasadan silmek mümkün değil mi?

Sektördeki uygunsuzluklar hakkında gerekli bilince sahip olunmalı ve bu şekilde çalışan firmalar tercih edilmemelidir.

Ülkemizin kurumları (TSE, Sanayi Bakanlığı gibi) personel yetersizliği gibi sebepler dolayısıyla, mantar gibi türemiş olan yangın söndürme cihazı firmalarına denetim yapamamaktadırlar. Geriye serbest piyasanın özelliği, uzun vadede firmaların müşteriler tarafından doğal seleksiyonu ile işini doğru yapan firmaların kalacağını umuyoruz. Dolayısıyla müşterilerimizin de uygunsuzlukların farkında ve sektör hakkında bilinçli olmaları gerekmektedir. Unutmayın! ''Kalitesiz cihaz yangın değil ocak söndürür.!''

 

4.Firmanız neden servis ücreti talep etmektedir?

Ürünlerimiz 2 yıl garanti kapsamında gerçek yangın söndürücülerdir, dolayısıyla bu sürede sadece gözle muayene için 4 kez yapılan servislerin, zaman, işgücü ve maddi açıdan yüksek maliyetlerini karşılamak ve bu kalitede ürünü/hizmeti sunabilmek için ya satış/dolum esnasında yüksek rakamlar talep etmeli, yada servis sırasında ahlaka uygun olmayan şekilde davranılmalıdır.

Her iki seçenekte çalışma prensiplerimizle uyuşmadığından bihakkın verdiğimiz hizmetin adını koyarak maliyetlerimizi karşılayacak makul bir ücret talep etmekteyiz. Firmamız, ürün kalitesinden ödün vermemek ve sadece gerçekten, gerekli servis ücretlerini layığıyla yerine getirmek adına, emeğinin karşılığını almaktadır. Bilinçli müşterilerimizin bu farkı anlayacağını ve göz boyamaları tercih etmeyeceğini düşünüyoruz.   

Piyasamızda bazı firmalar, firmamızın dolumlarını yaptığı cihazlarda kullandığımız İtayan Megavit marka MAP %90 ve    %40 oranlı toz sebebiyle, cihazları servis ücreti talep etmeden ve çok ucuz fiyatlarla doldurmaya talip olmaktadırlar.

Ancak; bu gibi kötü niyetliler tozu değiştirmeden, cihazı doluma tabi tutmuş gibi tekrar geri getirdiklerinden, herhangi bir maliyet kaygısı taşımamakta bu suretle haksız kazanç temin etmektedirler.4 yıllık bakım garantisinin yeni uygulanmaya başlandığı bu günlerde, firmamız sadece yerinde bakım işlemlerinden ücret talep etmekte, kendi merkezimizde yapılan bakımdan ücret almamaktadır. Yaptığımız bu gerçek işlemler sonucu ücretimiz; hiçbir işlem yapmamış, göz boyayarak işlem yapmış gibi görünen, tüketiciyi kandıran firmalardan doğal olarak yüksek olacaktır. Bu maliyetin yansıtılması dürüst firmalar için mecburidir.

Sonuçta;Müşterinin ayağına 8 defa ücretsiz bakım için gidilmekte,bandrol etket yapıştırılmakta,akaryakıt gideri ve işçilik verilmekte zaman kaybı olmaktadır.Bayındırlık bakanlığının çıkardığı 4 yıllık garanti,TSE ve Sanayi Bakanlığının onayı alınmadan ve yangın  sektöründeki firmalara danışılmadan çıkmış olması firmaları zorlamakta işçilik maliyetleri artmasına rağmen yasaya uymak zorunda kalmaktadırlar.

 

5.Bakım ve servis işlemlerinde ne gibi uygunsuzluklar ile karşılaşabiliriz?

Birçok uygunsuzluğun başında, söndürücü mahiyeti taşımayan tozların cihazınıza dolumu gelmektedir.

Bu işi gerektiği gibi yapmayanlar, cihazlarımızın içindeki kaliteli tozu da alıp, yerine adi toz şarj ederek bir ikinci kazanç temin etmektedirler. Bu gibilerin boşalmış cihazlara kaliteli toz kullanmaları zaten düşünülemez. Ne yazık ki, bu tarz çalışanlar kendi kazançları dışında hiçbir şeyi, hatta can güvenliğini dahi düşünmediklerinden ''bırakın kalitelisini'' kuru kimyevi toz niteliği dahi taşımayan mermer tozu, tebeşir tozu vs.yi kullanmakta en ufak bir vicdani rahatsızlık duymamaktadırlar. Diğer bir kesim ise kaliteli toz kullanmakta ancak, 6 ayda veya 1 yılda bir cihazları doluma almakla ilk faturada kar hesabi yapmamakta, cihazlardaki ayni tozu dolum yaptık diye defalarca getirip götürmekle haksız kazanç sağlamaktadırlar. Yani; bu koşullarda da ilk fiyat uygun olmakta fakat orta vadede ekonomik olmamaktadır.(Firmamız İtalyan Megavit marka MAP %90 ve %40 oranlı tozumuza 2 yıl garanti vermekte yani 2 yılda bir doluma almaktadır.)

 

 

6.Bu uygunsuzluklar ile nasıl baş ederiz?

Cihazı doluma verirken mutlaka boş olarak veriniz ve dolum esnasında mümkünse bir elemanınızın bulunmasını temin ediniz.

Ayrıca cihazlarınızı yangın deneyine tabi tutunuz, böylelikle;

a) Personel, cihazın kullanışını görerek öğrenmiş olacak ve tecrübe kazanacaktır.

b) Cihazı size satan veya dolduran firmanın yaptığı işlemin yeterliliğini test etmiş olacaksınız.

c) Yazımızda bahsi geçen kötü niyetli kişilerin oyununa gelmemiş, kendi söndürme maddenize tekrar ücret ödememiş olacaksınız.

 

7.Karbondioksit Cihazların kullanımı gerçekleşmediği takdirde, tekrar dolum süreleri ne kadardır? Bakım periyotları ne aralıktadır?

Kullanılması haricinde,4 yılda bir tekrar dolum yapılması yeterlidir. Ancak 6 ayda bir gözle fiziksel muayene yapılmalıdır.

Karbondioksit gazı, kapalı ortamda asil gaz sınıfı özellikleri taşıdığından, hiçbir şekilde herhangi bir madde ile reaksiyona girmez. 6 aylık periyodik kontrollerinde, cihazda ağırlık azalması görülürse, cihaz tekrar doluma alınmalıdır. Aksi halde, çelik tüplerin 4 senede yapılması gereken hidrostatik test esnasında gazın boşaltımı gerçekleştiğinden test sonrası tekrar doluma alınması gerekmektedir.

 

 

8.Kuru Kimyevi Tozlu (KKT) Cihazların kullanımı gerçekleşmediği takdirde, tekrar dolum süreleri ne kadardır? Bakım periyotları ne aralıktadır?

Kaliteli bir tüp kullanılmaması halinde, 2 yıl dolum gerektirmez. Periyodik olarak 6 ayda bir dıştan muayene ve 1 yılda bir genel bakım yapılmalıdır.

Mevcut mevzuatın gereği üzere bir KKT cihazın garanti süresi herhangi bir kullanımı olmadığı takdirde 2 yıl olmalıdır. Standart değişiminde çok evvel de, 38 seneyi aşkın bir süredir emsallerimizden farklı olarak ürünlerimizde kaliteli Megavit marka MAP %90 ve %40 oranlı toz kullandığımızdan, ürünlerimizin en az 2 yıl garantisi vardır. Ayrıca 6 yılın sonunda tüpler hidrostatik teste tabi tutulmalıdır.

 

 

9.Kaç tip yangın vardır?

Yanıcı maddenin cinsine göre 4 tip yangın vardır.

A tipi Yangın: Yanabilen katılar (ahşap, kağıt, tekstil ürünleri, pamuk, naylon, sentetikler v.s.)

B tipi Yangın: Benzin, mazot, fuel oil, yağlar, alkoller, boyalar v.s.

C tipi Yangın: Basınç altında yanabilen tüm gazlar (bütan, metan, propan v.s.)

D tipi Yangın: Tutuşabilen hafif metaller (alüminyum, magnezyum v.s.)

 

 

10.Hangi yangın tipinde hangi söndürücü etkilidir?

Yangın söndürücülerin üzerinde uygun oldukları yangın tipleri harfleri ile belirtilmektedir.  

Fakat kullanım alanına ve ortamın özelliklerine göre etkileri değişebilmektedir. Dolayısıyla bulunduğunuz ortama göre size en uygun söndürücüyü bulmakta uzmanlarımız gerekli desteği sağlayacaktır.

 

 

11.Yangın söndürme tüplerinin cinsine göre kullanım alanları neresi olmalıdır?

Bu konuda bulunduğunuz ortama göre size en uygun söndürücüyü bulmakta uzmanlarımız gerekli desteği sağlayacaktır.

Genel olarak temiz ve tortu bırakmayan bir söndürücü olduğundan, elektronik cihazların bulunduğu veya mutfak gibi ortamlarda, rüzgar almaması ve kapalı olması koşuluyla karbondioksitli söndürücüler uygun iken, eğimli olmayan düz alanlarda kuru kimyevi tozlu söndürücüler etkindir diyebiliriz.

 

 

12.Yangın söndürme cihazlarını firmamda nasıl yerleştirmeliyim?

Yangın söndürme cihazları sınıfına ve söndürülecek yangının cinsine göre ayrılır.

En doğru seçimi bu ürünleri tedarik etmeyi düşündüğünüz firmanın teknik ekibini firmanıza davet edip firmanızda keşif yaptırarak verebilirsiniz.

 

 

13.Yangın söndürme tüplerinin cinsine göre etki alanları kaç metrekaredir?

Mevcut yönetmelik 100 metrekare için dese bile, 50 metrekare için bir yangın söndürücünün bulunması tavsiye edilir.

Fakat bu konuda ortamın özelliklerine göre gereken sayı ve miktarı yinede bir uzmana danışınız. Eğer ortamda bağımsız bölümler var ise yangın söndürücü sayısında artış gerekebilir.

 

 

14.Firmamda Yangın Dolaplarını kaç m2 alanda bulundurmalıyım?

Her 500 m2 alanda en az 1 adet 20 metre hortumlu yangın dolabı bulundurulmalıdır.

 

15.Yangın söndürme tüplerinin cinsine göre insan sağlığına etkileri nelerdir?

Halon dışında, diğer tip yangın söndürüclerin insan sağlığına zararlı etkileri yoktur.

Fakat karbondioksitli söndürücülerin soğuk çıkışlı olması, insan vücuduna uzun süre gazın teması sakıncalı olabilir. Aynı şekilde ortamdaki gaz yoğunluğu çok artmışsa, ortamda yeterli oksijen olmaması sebebiyle kısa sürede ortamı terk etmek gerekir. Kuru Kimyevi Tozlarda basınçlı olduğundan, insan yüzü gözü gibi hassas noktalara direk tatbik edilmemesi uygundur.

 

 

16.Firma personelimize yangın eğitimi aldırmalı mıyım?

Yangın yönetmeliğine göre firma personeli sayısı 5 kişi olan ve geçen tüm işletmelerde yangın ekibi kurulmalı ve mutlaka eğitilmelidir.

 

 

17.Yangın ekibi için herhangi bir malzeme almama gerek var mı?

Yangın ekibinizde yine yangın yönetmeliği gereğince mutlaka elbise, eldiven,maske,baret ,çizme vb. koruyucu ekipmanlar bulundurulmalıdır.


Defa Okundu.
Arkadaşıma Gönder
27496 Defa Okundu
Yorumlar (Yorumlarını ekle)

Online Destek

Online destek hattımıza bağlanarak bizlerle iletişim kurabilirsiniz..

Katalog İndir

Kataloğumuzu pdf formatında indirebilir ürünlerimizi detaylı olarak inceleyebilirsiniz

Servis

Firmamız tarafından satış ve dolumları yapılan yangın söndürme cihazlarına...

 
KATEGORİLER
Yangın Söndürme
Yangın Dolapları
Köpüklü Söndürme
Yangın Algılama
Yangın Ekipmanları
Uyarıcı Malzemeler
KATEGORİLER
Acil Aydınlatma
Davlumbaz Söndürme
Gazlı Söndürme
Yönlendirme Levhaları
İtfaiye Malzemeleri
Söndürücü Kullanımı
KATEGORİLER
Aksesuarlar
Tatbikatlarımız
Eğitimlerimiz
Belgelerimiz
Sanal Yangın Söndürünüz
Haberler
KATEGORİLER
Yangın Söndürme
Yangın Dolapları
Köpüklü Söndürme
Yangın Algılama
Yangın Ekipmanları
Uyarıcı Malzemeler